Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/raziclass/public_html/razi_heb/wp-content/plugins/jetpack/_inc/lib/class.media-summary.php on line 77

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/raziclass/public_html/razi_heb/wp-content/plugins/jetpack/_inc/lib/class.media-summary.php on line 87

מבחן הנאורות, בשלושה חלקים ,גירסה פשוטה וקלה

 

פעם, בעיתוני נוער, היו מאד פופולריים המדורים שנקראו "בחן את עצמך". אז הנה, שלושה מבחנים פשוטים:

א. מבחן למדינות ומשטרים.

אפריים קישון הוא שהגה את המבחן הפשוט הזה. שאלתו היתה כזו, לכל מדינה או משטר המצהירים על עצמם כדמוקרטייםנאוריםחופשייםמתקדמים: "האם אתם מרשים לאזרחיכם להגר? לעזוב? לבטל את אזרחותם במדינתכם? בקלות ובלי בעיות?" אם התשובה היא כן, זה לא מבטיח עדיין שום דבר, אבל לפחות יש על מה לדבר. אם התשובה היא "לא", או "תלוי", אז גמרנו, אין יותר על מה לדבר. הדמוקרטיה העממית של קובה, יכולה למשל לנאום מהיום עד מחר על חזון הסוציאליזם הנאור, אבל כל זמן שאסור לאזרחיה להגר, היא מדינה חשוכה.

מדינת ישראל נמצאת במקום די אמביוולנטי, לדעתי, במבחן הזה: חוקית, כמובן, אין בעיה להגר ולעזוב את ישראל. חברתית, ותרבותית, כל מי שבוחר להגר מישראל היה צפוי, ובמידה רבה עדיין צפוי, להיקרא "יורד", "נוטש", "נפולת של נמושות". חוקית אולי אפשר להגר מישראל, אבל רגשית ומוסרית זה עדיין די פשע בעייני הרבה אנשים. ודרך אגב ,על פי החוק, גם ישראלי שהיגר מישראל, חייב להתייצב, ולהרשם, ולתת את כתובתו ופרטיו, בקונסוליה הישראלית הקרובה למקום מגוריו, "למקרה שיצטרכו, ושנדע איפה הוא". **

ב. מבחן ליחידים הקוראים לעצמם "ליברליים ונאורים".

בואו נודהכל אחד יכול לומר על עצמו בסלון שהוא נאור ושיוויוני. מילים הם קלות וזולות. אבל אני שואל את אותו נאורליברל: האם יש לך חבר/חברה, קרובים, באמת, שאינם בני דתך? עמך? גזעך? ישראלי שמאלני יקר: האם יש לך חבר ערבי? לא סתם מכר, אלא חבר? סטרייטרחבאופקים יקר: האם יש לך חבר הומוסקסואל? חבר אמיתי, קרוב? לבן אמריקאי: האם יש לך חבר שחור? אם התשובה היא כן, זה לא מבטיח עדיין שום דבר, אבל לפחות יש על מה לדבר. אם התשובה היא "לא"…האם לא ראוי לשאול: למה לא בעצם? מדוע אין לי חברים שאינם בני דתיצבעינטייתי המינית?

ג. מבחן הגזענות האולטימטיווי

כל אחד יכול לומר: אני לא גזעני, אני דוגל בשיוויון, אני נאור, כל בני האדם שווים, ידה ידה ידה.. אז בוא נשאל את השאלה הפשוטה: האם מקובל עליך, שילדיך יבחרו בבן זוג לחיים שאינו בן דתך, עמך, גזעך? ישראלי יקר: האם תסכים שבתך תתחתן עם מישהו שאינו יהודי? אמא אמריקאית לבנה: האם תסכימי שבנך יביא הביתה אישה שחורה? ויוליד איתה את נכדייך? חילוניתלאביבימצביעמרץמחזיקמעצמונאור: האם זה בסדר, שאחותך תתחתן עם ערבי? שאתה עצמך תבחר בבן/בת זוג קתולי, או פרוטסטנטי, או דרוזי, ותולידו ילדים?

כי אם התשובה היא "לא", או שיעול ממושך ונבוך, או "תראה, זה יביא בעיות", או "זה לא כל כך פשוט", או

"זה יגרום לאובדן העם היהודי, אנחנו צריכים רק להתחתן עם בני עמנו כדי להישרד דמוגרפית", או הלהיט שלעולם לא נס ליחו: "שכלית אין לי בעיה עם זה אבל רגשיתככה גידלו אותי….." אז סליחה, יש לנו כאן בעיה.

וצד אחר של אותה מטבע: להגיד "אני בעד שוויון להומוסקסואלים, אני לא הומופוב"—זה קל. זה לא דורש שום מאמץ. אבל, בוא נשאל את שאלת ההמשך: האם זה בסדר שבנך יהיה הומו? שבתך תהיה לסבית? שהם יתנשקו עם בני זוגם אצלך בסלון?

 

http://thenewgay.net/wp-content/uploads/2009/04/beautiful_gay_kiss.jpg

האם זה בסדר אם בנך היה בתמונה הזאת?

 

 

התשובה המצויה ,ששמעתי מליון פעם לשאלה הזו היא "תראה, אין שום דבר רע בזהאבל הייתי מעדיף, בשביל הילד שלי, שהוא לא יהיה הומו כי זה אומר שיהיו לו חיים קשים…."

ועל זה אני אומר: האם אתה בטוח שאתה לא מתכוון בעצם שלך יהיו חיים קשים? שאתה בעצם חושש מה יגידו השכניםהקרוביםהחברים מהמילואים?

להגיד "כל בני האדם שווים", ובאותה נשימה להגיד "אבל רק היהודיםהזכרים שביניהם ראויים להתחתן עם הבת שלי"—–סורי. זה כשל לוגי. זה לא שוויון אמיתי.

ואם זה לא היה ברוראני, אשפוט את בני הזוג שיבחרו ילדי בבוא העת לא לפי צבעם, לא דתם, וגם לא נטייתם המינית, אלא רק לפי תוכן אישיותם, אופיים, יושרם, שכלם, ואהבתם. וחוש הומור הוא גם דבר מאד מאד נחוץ. ולא נולדתי כזה נאור. המסע היה ארוך.

למותר לציין, שלא הייתי מביא את מבחן ב' וג' אם לא הייתי סבור שאני עובר אותם (היום) בעצמי. פעם לא הייתי עובר. זה לקח זמן.

ואם לצטט חבר טוב שלי שאומר על בנו הקטן: "ממש לא איכפת לי שהבן שלי יהיה הומו ויתחתן עם גבר. העיקר שלא יהיה מכביסט…"


**(ועוד טיפה על ההגירה מישראל) ישראלי שויתר על אזרחותו הישראלית, יכול לצפות מאותו יום לקשיים עצומים, טפסים בלתי נגמרים, ובירוקרטיה מענה אם ברצונו לבקר את קרוביו בישראל. (אני מכיר מישהו כזה אישית).

יתרה מזאת, אזרח ישראלי, המעוניין לוותר על אזרחותו, הצורה היחידה לעשות זאת היא לפנות לשר הפנים בכתב ולבקש זאת. אולם ההחלטה הסופית בעניין היא של שר הפנים, והוא יכול גם לסרב לבקשה, לפי שיקול דעתו. מדיניות משרד הפנים עד כה מקשה על המבקשים לוותר על אזרחותם, ודורשת מהם, בין היתר, להוכיח שהם חיים זמן רב מחוץ למדינת ישראל.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות


  • Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg() in /home/raziclass/public_html/razi_heb/wp-content/themes/notesil/functions.php:295 Stack trace: #0 /home/raziclass/public_html/razi_heb/wp-content/themes/notesil/comments.php(31): sandbox_commenter_link() #1 /home/raziclass/public_html/razi_heb/wp-includes/class-walker-comment.php(174): notes_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 /home/raziclass/public_html/razi_heb/wp-includes/class-wp-walker.php(145): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 /home/raziclass/public_html/razi_heb/wp-includes/class-walker-comment.php(135): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, 1, 0, Array, '') #4 /home/raziclass/public_html/razi_heb/wp-includes/class-wp-walker.php(321): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, 1, 0, Array, '') #5 /home/raziclass/public_html/razi_heb/wp-includes/comment-template.php(2097): Walker->paged_walk(Array, -1, 0, 0, Array) #6 /home/raziclass/public_html/razi_heb/wp-content/themes/notesil/comments. in /home/raziclass/public_html/razi_heb/wp-content/themes/notesil/functions.php on line 295